Czy znasz zjawisko „rust-out”?

Jak przeciwdziałać stagnacji w pracy?

W dzisiejszym dynamicznym świecie pracy dużo uwagi poświęca się wypaleniu zawodowemu (burnout). Niewielu pracodawców zdaje sobie sprawę z istnienia jego przeciwieństwa – „rust out„. To zjawisko, które dotyka pracowników czujących znudzenie w pracy, brak wyzwań i satysfakcji z wykonywanej pracy. W długiej perspektywie może prowadzić do spadku efektywności, demotywacji oraz rezygnacji z zatrudnienia. Jak dział HR może przeciwdziałać stagnacji w pracy?

Czym jest rust-out?

Rust out to stan, w którym pracownik traci zaangażowanie z powodu stagnacji w swojej roli. Nie odczuwa presji, jak w przypadku wypalenia zawodowego, ale jego praca staje się monotonna i pozbawiona sensu. Może to wynikać z braku wyzwań, niedopasowania kompetencji do wykonywanych zadań lub braku możliwości rozwoju.

Główne objawy rust-out:

  • Poczucie znudzenia i apatii w pracy,
  • Brak motywacji i chęci do podejmowania nowych wyzwań,
  • Spadek produktywności oraz trudności z koncentracją,
  • Prokrastynacja i odkładanie zadań na później,
  • Wycofywanie się z interakcji z zespołem.

Zobacz również wpis na temat: Komunikacja ciała z umysłem.

Jak HR może przeciwdziałać stagnacji w pracy?

  1. Rotacja stanowisk i nowe wyzwania
    Umożliwenie pracownikom zmiany zakresu obowiązków, zespołu czy projektu może pomóc przełamać monotonię i przywrócić im entuzjazm.
  2. Rozwój i szkolenia
    Inwestowanie w rozwój kompetencji pracowników poprzez kursy, warsztaty czy programy mentoringowe pomaga im odkrywać nowe możliwości zawodowe. LongLife oferuje kompleksowe warsztaty i szkolenia oparte na medycynie stylu życia, które mogą pomóc pracownikom w odzyskaniu motywacji i lepszym zarządzaniu stresem.
  3. Tworzenie ścieżki kariery
    Jasno określone możliwości awansu i rozwoju w strukturach firmy sprawiają, że pracownik czuje się zmotywowany do dalszego wysiłku.
  4. Regularny feedback i otwarta komunikacja
    Pracownicy powinni mieć przestrzeń do dzielenia się swoimi obawami oraz możliwość rozmowy na temat ich przyszłości w organizacji.
  5. Dbałość o well-being
    Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym oraz wspieranie inicjatyw wellbeingowych, takich jak przerwy na aktywność fizyczną czy programy zdrowotne, może znacznąco wpłynąć na zaangażowanie pracowników. LongLife wspiera organizacje w budowaniu kultury well-being poprzez dedykowane programy profilaktyczne, pomagające pracownikom dbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne.

Podsumowanie

Rust-out może być cichym zabójcą motywacji i efektywności w organizacji. Pracownicy, którzy odczuwają stagnację, często nie komunikują tego wprost, dlatego kluczowe jest, aby dział HR proaktywnie przeciwdziałał temu zjawisku. Zapewnienie atrakcyjnych wyzwań, możliwości rozwoju oraz troska o dobrostan pracowników może pomóc uniknąć problemu i budować zdrowe, zmotywowane zespoły. LongLife może wesprzeć firmy w tych działaniach, oferując skuteczne programy zdrowotne i edukacyjne dopasowane do potrzeb organizacji.

Zobacz przykłady programów: Co robimy?

Bonus dla działu HR

Jeśli chcesz dostać od nas gotową ankietę dla pracowników, w celu analizy swojego zespołu pod kątem zjawiska „rust-out„, napisz do: katarzyna.brzostek@longlife.pl 

O autorze

LongLife

Od ponad dekady LongLife wspiera zdrowie i dobre samopoczucie, działając w oparciu o zasadę spersonalizowanej opieki i pełnego zaangażowania. Jesteśmy firmą, która promuje ideę medycyny stylu życia, profilaktyki zdrowotnej i holistycznego podejścia do zdrowia, dostosowanego do indywidualnych potrzeb naszych klientów.

blog i aktualności